Okulary – jak je wybrać i na co zwrócić uwagę?

Okulary – określają nasz styl

Najważniejsze w okularach są soczewki i na nich nie powinniśmy oszczędzać. Od nich bowiem zależy nasza jakość widzenie i ochrona wzroku. Odpowiednie soczewki pomoże nam dobrać okulista lub optometrysta. Optometrysta to ktoś kto wykona szereg testów i pomiarów, które pozwolą wybrać najlepsze soczewki, korygujące wadę, wizyta u kogoś takiego jest konieczna jeśli są to nasze pierwsze okulary.

Jak wybrać okulary?

W doborze oprawek pomoże optyk. On na podstawie szczegółowego wywiadu dobierze odpowiedni rodzaj soczewki oraz oprawę. Dobre okulary powinny być komfortowe nawet podczas długotrwałego noszenia, nie powinny być za ciężkie by się nie zsuwały i by nas nie gniotły. Ważne by oprawki były wykonane z najwyższej jakości materiałów, wtedy posłużą nam przez długi czas.
Ważne też jest dobre samopoczucie w nowych okularach. Powinny podkreślać urodę i styl. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, od biznesowych, klasycznych po zupełnie ekstrawaganckie.

Jaki materiał oprawek jest najlepszy?

Szeroki wybór materiałów sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie. Każdy rodzaj jest dobry, ważne by był to materiał wysokiej jakości o dobrych parametrach. W przypadku oprawek metalowych zwróćmy uwagę na to czy pokryte są powłoką antyalergiczną, oraz czy nie zawierają w swoim składzie niklu, który jest bardzo częstą przyczyną alergii kontaktowych. Metalowe oprawki są lekkie i sprawdzą się dla każdego, można nosić je cały dzień i nie czuć ich ciężaru. Są wytrzymałe i bardzo eleganckie. Szeroki wybór oprawek z plastiku sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Plastik jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki, dlatego też oprawki z plastiku dostępne są w różnych kształtach i wariantach. Oprawki z tworzywa mogą być też w różnych kolorach i wzorach. Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń przy tego typu materiale.
Ostatnio na popularności zyskują oprawki z tytanu. Są one około 50 procent lżejsze niż metalowe. Mogą być bardzo cienkie. Tytan jest wysoce odporny na zniszczenie.

Typ oprawek

W zależności od typu ramki, dostępne są okulary pełne, półramkowe oraz zupełnie bezramkowe.
Okulary bezramkowe są bardzo delikatne i eleganckie, sprawdzą się do każdej twarzy i typu urody. Bardzo uniwersalne i minimalistyczne. Chętnie używane przez biznesmenów. Doskonale sprawdzą się jako pierwsze okulary, ponieważ nie zmienią diametralnie nszaego wyglądu i łatwiej będzie się do nich przyzwyczaić. Okulary półramkowe również są bardzo klasyczne i delikatne jednak obecność ramki nadaje im charakteru. Zwykle ramka jest tylko na górze, a dół jest bezramkowy.
Pełne ramki mogą stworzyć nowy wygląd. Dostępne są na rynku wzory klasyczne, sportowe oraz ekstrawaganckie. Takie okulary są bardzo charakterystyczne i dominują na twarzy. Podkreślają styl i czynią nasz wygląd wyjątkowym i charakterystycznym. Ramki takie najlepiej chronią soczewkę przed zniszczeniem.

Oprawki nadają stylu

Odpowiednio dobrane oprawki często mogą stać się znakiem rozpoznawczym na długie lata. Kreują wizerunek, uwydatniają nasze cechy. Bardzo często osoby z telewizji kojarzą nam się właśnie z charakterystycznymi okularami. Okulary świadczą też o osobowości czy też o stanowisku jakie wykonujemy. Prezes firmy czy polityk będzie miał eleganckie stonowane oprawki, najczęściej z delikatną metalową oprawą. Z kolei gwiazda telewizji czy artysta może sobie pozwolić na nutkę szaleństwa i ekstrawagancji. Okulary powinny być spójne z naszą twarzą, a także z naszym charakterem i stanowiskiem. Odpowiedni dobór nie jest prosty, dlatego profesjonalna pomoc doświadczonego optyka jest nieoceniona.